Tučňáci jsou mořští nelétaví ptáci, kteří žijí téměř výhradně pod rovníkem. Některé druhy žijí v teplejších podnebních pásech, ale naprostá většina žije na mrazivé Antarktidě. Díky silné vrstvě podkožního tuku a mastnému těžkému peří jsou tito živočichové ideálně vybaveni na nízké teploty.
Rozlišujeme 18 různých druhů, které mohou mít jiný tvar a velikost, ale základním znamením tučňáků je vždy černé tělo a bílé břicho. Toto zbarvení jim nabízí ochranu před predátory a dravci jako jsou tuleň leopardí a orky. Jelikož je to perfektní kamufláž při lovu v moři.
Přestože tučňáci nemohou létat, nevadí jim to. Jsou to totiž excelentní plavci. Jejich tuhé ploutve, plovací nohy a elegantní tvar z nich činí hotové profesionály v plavání. Ve skutečnosti tráví většinu svého života právě v oceánu. Loví zpravidla chobotnice, kraby a drobné rybky. Dokáží vyvinout rychlost 15 mil za hodinu a také dokáží v této rychlosti vyskočit nad hladinu na ledové kry.
Život na souši
Pokud zahlédnete kolonie tučňáků na souši, jistě vám neunikne, že stojí zpříma, pohybují se kolíbavě a často se kloužou po bříškách. Klouzání není jen pro zábavu, jelikož nejsou rychlí chodci, využívají tuto techniku k rychlému přemisťování. Pokud je obzvláště chladno shlukují se k sobě, čímž jsou nejen chráněni před okolními vlivy, ale také před množstvím číhajícího nebezpečí. Kolonie mohou čítat tisíce, dokonce miliony jedinců.
Rozmnožování
Tak jako ostatní ptáci, také tučňáci pokládají vejce a z nich vychovávají malá kuřátka. Většina jedinců se párují na mnoho let a pokládají pouze dvě vejce najednou. Rodiče se v pečování o svá mláďata střídají, udržují vajíčka v teple, jsou u líhnutí, krmení a taktéž své potomky ochraňují. K rozmnožování dochází každý rok ve stejnou dobou. Tisíce ptáků společně vychovává mláďata, tak aby si rodiče mohli odskočit najíst se a napít. Každé kuře pozná podle specifické frekvence své rodiče. To zabezpečuje, že pokud se rodiče vzdálí, tak podle zvuku jsou schopni opět najít své mládě.