Knihy z prostředí koncentračních táborů, na které nezapomenete

V posledních letech vzniklo mnoho knih, které se zabývají těžkým tématem druhé světové války. I když se knihy s takovým tématem nečtou lehko, je důležité si připomínat i nehezké události z naší historie. Hlavně proto, abychom nikdy nezapomněli, čeho je lidstvo schopné a neopakovali dvakrát stejné chyby.

Níže vám přinášíme tipy na knihy s tímto tématem.

koncentrační tábor

Na smrt

Kniha od slovenského autora Jozefa Kariky, která ve vás zanechá tak hluboké emoce, jako málokterá kniha. Jedná se o rozsáhlou ságu, vyprávějící o životě dvou přátel pocházející ze slovenského městečka. Děj se odehrává v předválečných letech, tak během samotné 2. světové války. V knize se prolíná více témat, jako nacistická ideologie, americká mafie, hrůzy koncentračních táborů a také přátelství. Autor si nebere servítky a čtenářům dává opravdu syrový zážitek, kdy bez příkras popisuje zvěrstva, která se v koncentračních táborech děli. Kniha získává všude skvělé ohlasy a vysoká hodnocení, a hodně čtenářů ji označilo za knihu, na kterou nikdy nezapomenou.

V pekle plynových komor

Autobiografický příběh od přeživšího koncentračního tábora Shloma Venezii. Shloma se ocitl v koncentračním táboře jako dítě i s celou svou rodinou. V knize popisuje všechny útrapy, kterým si musel projít, od cestování v dobytčáku, jako zvíře, až po práci v sondderkommandu. Sonderkommando se v koncentračních táborech staralo o pece, v kterých se spalovali mrtví, kteří předtím zemřeli za zdmi plynových komor. Příběh je velmi silný, protože na každé jeho stránce na vás dýchne přízrak smrti a nesmírného utrpení, ale také naděje a touhy žít.

koleje

Děti, které přežily Mengeleho

Další autobiografický příběh vypráví Eva Mozes Kor, která nejen že přežila pobyt v koncentračním táboře, ale navíc dokázala přežít nelidské lékařské experimenty, které na ní prováděl nechvalně známý „anděl smrti“, doktor Josef Mengele. Celá Evina rodina skončila v plynových komorách a šanci žít, alespoň na krátkou dobu, dostala ona a její sestra-dvojče Miriam. Josef Mengele, kterého dvojčata odjakživa fascinovali, vystavil dívky krutým bolestem a jen zázrakem se jim podařilo tyto experimenty přežít. Autorka se po návratu domů rozhodla pomáhat obětem těchto lékařských experimentů společně se svou sestrou.