Věta v nadpisu možná trochu klame, ale neptáme se, co na zub, ovšem na zuby jako takové. Nemyslíme tím tedy pochutiny ani sladkosti, ale spíše prostředky k jejich údržbě, správně řečeno k jejich vyčištění. Protože i náš chrup je náchylný k nečistotě, jen se to nazývá jinak, například zubní plak. A všechny nečistoty musí ze zubů pryč, jinak sem přijdou bakterie a začnou vyvádět.
Abychom se vrátili k chlubílkům se zubními kartáčky. Ti se pak rádi hádají, který je nejlepší zubní kartáček. Přitom možná ani nenavštívili svého zubního specialistu. A to je dost velká chyba. Nejlepší je totiž ten zubní kartáček, který vám doporučí on.
Ano, je to tak. Váš zubař sám totiž nejlépe ví, jaký je stav vaší ústní dutiny, a proto vám také určí co v ní provádět a čím.
Obyčejný zubní kartáček má totiž štětiny a ty nejsou všechny stejné. Na první pohled mají jen jiné postavení, ale vězte, že mají také různou tvrdost. A tu je právě potřeba znát. Protože špatným zubním kartáčkem můžete více pokazit než zlepšit.
Váš stomatolog vám řekne, jakou tvrdost štětin volit a jaké by mělo být jejich postavení. Zda rovné, či šikmé, zda rovný povrch, nebo „zubatý“. Nu a podle jeho pokynů pak navštívíte obchůdek se stomatologickými potřebami a tam si vyberete to, co zrovna potřebujete. Zapomeňte na nějaké módní excesy, věřte tomu, že stomatolog moc dobře ví, co říká a proč. Nevymýšlí si to ani si to necucá z prstu. Volí takový kartáček, který zároveň čistí, ale také je zároveň bezpečný vůči vašim dásním. Ty se nesmí poškodit a je fakt, že na měkký kartáček mají lidé tendenci více tlačit.
Proto se nedejte zatáhnout do debaty o nejlepším zubním kartáčku lidmi, kteří netuší nic o tvrdosti tohoto nástroje a sami svým zubům spíše škodí, než že by jim prospívali. Oni na to, že dělají chybu přijdou, jenže to už bude kapánek pozdě.